• c_cenksoy@hotmail.com

Tüp bebek tedavilerinde yıllar içinde tıptaki ilerlemelere paralel olarak çığır açan teknikler de gelişmiştir. Bunların arasında PGD belki de en dikkat çekici olandır.  Transfer edilecek yani bir bireye dönüşecek olan embriyonun genetik olarak sağlıklı olduğunu bilmek baş döndüren tıbbi ilerlemeler ile mümkün hale gelmiştir.  

Kıbrıs’ta tüp bebek tedavilerinin bu noktaya gelmesinde PGD ‘nin rolü yüksektir. Kıbrıs’ta PGD uygulamaları ayrıca transfer edilecek olan bebeğin cinsiyetinin de önceden bilinmesine imkân vermektedir.  Bazı seks kromozomu geçişli hastalıklarda cinsiyet seçimi gereklidir. 

 

Preimplantasyon genetik test ( tanı veya tarama ) günümüzde dünya genelinde euploid ( normal sayıda kromozoma sahip olan) embriyoların seçimi amacıyla kullanılmaktadır. Kromozomal açıdan sağlıklı olan embriyolar ‘ ın transferi embriyo implantasyon ( yerleşme), klinik gebelik ve canlı doğum oranlarını artırmaktadır . Tüp Bebek başarı oranları belli basamaklara bağlıdır: Yumurtalıkların geliştirilmesi, yumurta toplanması, embriyonun laboratuarda kültüre edilmesi ve transferi . Tüm tüp bebek programı boyunca en önemli yere sahip olan ise embriyonun implantasyonudur( yerleşmesi).

 

Transfer edilecek olan embriyo sayısı özellikle kısıtlı olduğu zaman başarı için en iyi embriyonun seçilimi ( yapısal ) kriterlere göre yapılır. Mikrposkop altında embriyoloji uzmanı embriyonun gelişimi ve hücrelerin yapısına göre embriyoları değerlendirir. Mikroskop altında yapılan değerlendirmede puanı en yüksek olan embriyo her zaman genetik olarak sağlıklı olamayabilir.

 

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında PGD’nin Rolü Nedir?

 

IVF ( Tüp bebek ) başarısızlıklarının ortaya konmuş en önemli sebepleri arasında aneuploidi ( sayısal kromozom bozuklukları) gelir. PGD kromozomal olarak sağlıklı embriyoların seçimine imkân vererek başarısızlık oranlarını düşürür.İnsanlardaki sayısal kromozom bozukluğunun en önemli nedeni anne adayının yaşının ileri olmasıdır ( özellikle 35 yaş üstü).Embriyoda genetik ( kromozomal ) anomaliler olması için anne veya babada (veya ailelerinde) bir anomali olmasına gerek yoktur. En sık karşımıza çıkan neden üreme hücrelerinin bölünmesi sırasında tesadüfen oluşan kusurlardır.

 

PGT Teknikleri Nelerdir ?

 

1- POLAR BODY (POLAR CİSİMCİK ) BİYOPSİSİ (ÖRNEK ALMA)

 

Polar cisimcikler kadın üreme hücrelerindeki ( yumurta) bölünme sonrası oluşan yan ürünlerdir. Bunların üremede bir fonksiyonu yoktur. Embriyo oluşumunu etkilemeden kolaylıkla alınabilirler. Bu avantajlarına rağmen, polar cisimcik biyopsisi ile babaya ait bozuklukları veya embriyo bölünmesi sonrası ortaya çıkacak anomalileri saptayamaz.

 

2- BLASTOMER BİYOPSİSİ

 

Döllenme sonrası 72. saatte embriyo 6-8 hücre aşamasına gelir. Bu aşamada embriyolog tarafından bu hücrelerden (blastomer) bir veya ikisi alınarak genetik tanı yapılabilir. İki hücrenin alınması embriyonun durumunu etkileyebilir iken tek hücre alınarak yapılan genetik tanılar her zaman doğru olmayabilir. Blastomer biyopsisi sonrası 24-48 saat arasında genetik tanı sonucu alınır. Bu durum bize yumurta toplama yapılan siklusta transfer imkânı verir. Yani yumurta toplamadan 5 gün sonra transfer yapılabilir.

 

3- TROFOEKTODERM BİYOPSİSİ

 

Blastosist ( 5. gün embriyosu ) iki farklı hücre tipinden oluşur. Birincisi bebeği oluşturacak olan iç hücre katmanı. İkincisi ise trofoektoderm yani plasentayı oluşturacak olan dış hücre tabakası.

 

Trofoektoderm biyopsisinin diğer biyopsi tiplerine göre 2 avantajı mevcuttur. Birincisi bebeği oluşturacak olan hücrelere hiçbir şekilde müdahale edilmez, ikincisi ise daha fazla hücre örneklediğimiz için doğruluğu çok daha yüksektir. Bu biyopsi şeklinde 5-8 adet hücre alınır. Tek dezavantajı ise örnek alındıktan sonra dondurulmak zorundadır. Transfer daha sonraki siklusta yapılabilir. Yani tüp bebek tedavisi sonraki ayda tamamlanır.

 

İnvaziv olmayan iki adet PGT tekniği de şu an deneme aşamasındadır.PGT kendi yumurta ve spermlerini kullanan çiftlere uygulanabileceği gibi donasyon tedavilerinde de kullanılabilmektedir. PGD (PGT) tekrarlayan tüp bebek implantasyon (yerleşme ) başarısızlıklarında faydalı olabileceği gibi tekrarlayan düşüklerde (geblik kayıplarında) de başarı sağlayabilmektedir.


Bizi Arayın

0548 888 0 112
+90 392 444 0 112

Bize Mesaj Gönder

c_cenksoy@hotmail.com
ufukozbas0675@gmail.com

Bizi Ziyaret Et

METE ADANIR CADDESİ NO:8 EURO IVF GİRNE KIBRIS