• c_cenksoy@hotmail.com

Yumurta rezervi azalmış olan kadınlarda tüp bebek tedavi başarısı en üst düzeye çıkarılmak isteniyor ise bu yönteme başvurulabilir. Bu tedavi seçeneğinde hem annenin kendi yumurtaları hem de donörden alınan yumurtalar kullanılır. Anne adayının yumurtaları önemli oranda az ve kaliteleri de düşük seviyede ise tandem siklus yapılmadı kesinlikle doğru tercih olacaktır. Bu tedavi seçeneğinde amaç tüp bebek tedavisinin negatif olarak sonuçlanmaması hem de anne adayının kendi yumurtalarına bir şans verilmesidir. Böylelikle iki farklı siklusa (denemeye) gerek kalmaz.

 

Tedavi tamamen normal bir tüp bebek denemesi şeklinde başlar. Anne adayına yumurtalarının gelişebilmesi için bir şans verilir. Diğer yandan donasyon için donöre (bağışı yapacak olana) yumurtaları geliştirmek için ilaç başlanır ve iki siklus (döngü) bir biri ile eş zamanlı olarak takip edilir.

 

Hem anne adayına hem de donöre aynı zamanda yumurta çatlama iğnesi uygulanır. Yumurta toplama işlemi aynı gün yapılır ve eşinin spermleri ile yumurtların tümü döllenir. Bu tedavi seçeneğinde anne adayının hiç yumurtası çıkmasa bile veya çıkan yumurta/lar döllenmese bile tedavi devam eder.Anne adayının yeterli kalitede ve sayıda embriyosu (döllenmiş yumurtası) var ise donörden elde edilen embriyolar transfer edilemeyebilir. Dondurularak her ihtimale karşı saklanabilirler.

 

Olası bir başarısızlık durumunda dondurulmuş olan embriyolar çözülerek anne adayına transfer edilir. Anne adayının kendi embriyoları az sayıda ve yeterli kalitede değil ise donörden elde edilen embriyo/ lar takviye olarak transfer edilir. Bu sayede en üst düzeyde gebelik elde edilir. Anne adayının rahim içine transfer edilen kendi embriyolarının başarısız olması durumu diğer embriyoların başarısını etkilemez.Tandem tedavisi aynı şekilde erkek faktör kısırlık durumları için de geçerlidir. Azospermi veya çok ağır sperm anomalisi olan durumlarda da donör spermi ile tandem siklus yapılabilir.

 

Genellikle baba adayaları daha önceden sperm örneği vermiş ve ya hiç sperm bulunamamış veya bulunan spermler ile devam eden gebelikler elde edilememiştir. TESE işlemi ( testislerden biyopsi ile sperm aranması) ile sperm elde edilemeyince bir sonraki TESE’de sperm elde edilme olasılığı oldukça düşüktür. Bu durumda ikinci TESE ‘ ye hazırlanırken bir yandan da çifte uygun donör spermleri sperm bankasındn istenerek hazır halde tutulur. Baba adayında canlı sperm elde edilememesi veya elde edilen spermler ile sağlıklı embriyolar oluşturulamaması durumlarında donör spermleri ile kalan yumurtalar döllenir.

 

Bu sayede yapılan yumurta büyütme ve toplama işlemi boşa gitmeyecektir. Baba adayının kendi spermleri ile oluşturulan embriyo/lar yüksek kalitede değil ise donör spermi ile oluşturulan embriyolardan da biri veya daha fazlası eş zamanlı anne rahmine transfer edilerek en üst düzeyde devam eden gebelik elde edilir. Tandem siklus tedavisi bir yerde kendisine ikinci bir şans veren ve bunu tek seferde yapabilen bir seçenektir.


Bizi Arayın

0548 888 0 112
+90 392 444 0 112

Bize Mesaj Gönder

c_cenksoy@hotmail.com
ufukozbas0675@gmail.com

Bizi Ziyaret Et

METE ADANIR CADDESİ NO:8 EURO IVF GİRNE KIBRIS