• c_cenksoy@hotmail.com

Kıbrıs’a tüp bebek için başvuran vakaların % 20’sinden fazlasını sperm donasyonu (bağışı ) vakaları oluşturmaktadır. Sperm donasyonu opsiyonu erkek faktör kısırlık vakalarında başvurulan tüm tedavi seçenekleri tükenince karşımıza çıkmaktadır. Kısırlık tanısı alan çiftlerin % 20- 30 kadarında neden tek başına erkek faktörü iken, kısırlık vakalarının % 30 ‘unda kadın faktörüne ek olarak erkek faktörü de bulunmaktadır.

Sperm Donasyonu Neden Uygulanır ? Güncel Alternatif Tedaviler Var Mıdır?

 

Sperm donasyonunun en sık uygulanma nedeni azospermi yani ejekülat (boşalma) sıvısında hiç sperm hücresinin bulunmamasıdır. Sperm testislerde üretiliyor ve dışarıya çıkamıyor ise TESE ( MESA, TESA...) gibi girişimsel yöntemler ile sperm testilerden çıkarılabilir ve çoğu zaman sperm donasyonuna gerek kalmaz. Micro TESE (mikroskop altında uygulanan testislerden sperm arama) işlemi genellikle 6 ay aralıklar ile 2 kez denenemeden karar verilmemelidir. Sperm hiç üretilemiyor ise bu vakalarda günümüzdeki tek tedavi seçeneği sperm donasyonudur.

 

Azospermi olgularında erkekten genetik test istenir ve hormon düzeyleri kontrol edilir. Erkek üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Neden genetik ise fonksiyon gösterecek sağlıklı sperm bulmak oldukça zordur. Hormonal nedenli sperm bozuklukları ise genellikle tedavi edilebilirdir. Sperm morfolojisinin (yapısının ) ileri derecede bozuk olması (hiç sağlam yapıda sperm olmaması) da bazen sperm donasyonu için bir neden olabilir.

 

Sperm donasyonuna her zaman; kısırlık durumu, spermin hiç olmaması veya yapısındaki ağır bozukluk durumlarında başvurulmaz. Erkek faktörüne bağlı olduğunu düşündüğümüz tekrarlayan gebelik kayıplarında da sperm donasyonu uygulanabilir. Ayrıca heptatit C veya özellikle HIV virüsünün bulaş ihtimali olan olgularda uygun bir seçenektir. Akraba evliliği gibi durumlarda ailede bulunan kalıtsal hastalıkları ortadan kaldırmak için de sperm donasyonu gündeme gelebilir.

 

Spermin bir şekilde ( TESE gibi…) elde edilebildiği durumlarda sperm donasyonu zaten gereksiz bir tedavi yöntemi olacaktır. Kendi spermi hiç yok ise veya tedavi yöntemlerinin hiçbirisi ile gebelik olmuyor ise tek alternatif sperm donasyonudur. Henüz kök hücre gibi gelecek vaat eden tedavi yöntemlerinden donasyon gibi net sonuçlar alınamamaktadır.

 

Sperm Bağışı İşlemi Nasıl Uygulanır?

 

Kıbrıs’ta sperm bağışı için tüp bebek yasalarına uygun şekilde tescilli bir sperm bankasından sperm alınır. Sperm donasyonu için bir çift başvurduğu zaman uygun bir sperm bağışçısının spermi seçilerek tüp bebek işlemine geçilir.

 

Uygun Sperm Seçimi Nasıl Yapılır?

 

Baba adayının fiziksel özelliklerine benzer ve kan grubu aynı olacak şekilde sperm seçimi yapılır. Spermini bağışlayan kişilerin kimliği gizli olacak şekilde merkezimize çocukluk fotoğrafları gönderilir. Ayrıca hobileri, boyu, ten ve göz rengi, eğitim durumu, kökeni gibi detaylı bilgileri bulunur. Sperm bağışı yapan kişilerin uluslar arası standartlara uygun olacak şekilde; genetik testleri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, genel kan testleri, psikeatri doktor kontrolü gibi kontrolleri yapılır.

 

Sperm Donasyonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

 

Tedavi aslında normal bir tüp bebek tedavisinden farklı değildir. Aradaki tek fark dölleme işleminin sperm bankasından alınan bir sperm ile yapılmasıdır. Klasik bir tüp bebek tedavi şeklinde öncelikle anne adayının yumurtaları büyütülür. Daha sonra ICSI (intra stoplazmik sperm enjeksiyonu ) ile sperm oldukça ince bir çubuk yardımı ile yumurtanın içine gönderilir. Yaklaşık 24 saat sonra fertilizasyon yani döllenme kontrol edilir. Bu basamakların tümü laboratuarda mikroskop altında kontrol edilir. Yumurta toplama işleminden 3 veya 5 gün sonra döllenmiş olan yumurta/lar (embriyo) anne rahmine transfer edilir.

 

Sperm Donasyonu Neden Kıbrıs’ta Yapılmalıdır?

 

Kıbrıs’ta sperm donasyonu Avrupa birliği sertifikalı sperm bankalarından alınan spermlerle uygulanmaktadır. Doğacak olan bebek üzerindeki tüm haklar sizlere ait olacaktır. Gizlilik sayesinde donasyon işleminden gereksiz kimsenin bilgisi olmayacaktır. Donörün kimliliğinin gizliliği; hem sperm bankası hem de merkezimiz tarafından sıkıca korunmaktadır.

 

Kişiye Uygun Sperm Donasyonu

 

Uygun spermin seçimi için baba adayının dış görünüşü, göz ve saç rengi, boyu, hangi milletten olduğu gibi parametreler dikkatlice değerlendirilir. Sperm bankası tarafından merkezimize spermini bağışlamış olan kişinin bebeklik veya çocukluk fotoğrafı da gönderilir. Bu sayede ailenin taleplerine en uygun sperm seçilir. Kan gurubu da mutlaka baba adayı ile uyumlu olmalıdır.

 

Sperm Donasyonu Başarı Oranları

 

Merkezimizdeki sperm donasyonu başarı oranları anne adayının yaşı ile orantılıdır. Anne adayının yaşı ne kadar genç ise başarı o kadar yüksek olacaktır. Yaş faktörünün yanında anne adayının rahmindeki miyom ya da poliplerin varlığı da sonuçları etkileyebilmektedir. Bizim sperm donasyonundaki başarı ortalamamız : %67 oranındadır. Tabi ki bu oranlar anne adayının yaşı ile değişiyor olsa da, transfer edilen embriyo sayısı da başarıdaki en önemli belirleyicilerden bir tanesidir.

 

Donasyonun Kabul Edilmesi Ve Tedavinin Etik Yönü

 

Kendi spermi ile sağlıklı çocuk sahibi olabilen hemen hemen hiç kimse donasyon yöntemini seçememektedir. Bu tedavi yöntemi son çare olarak karşımıza çıkar. Bir çiftin çocuk sahibi olarak istemesi kadar doğal bir hak ve istek olamaz. Özellikle her kadının anne olma hakkı olduğunu düşünmekteyiz. Sperm donasyonun çift tarafından kabul edilmesi kısmı çok kolay olmamaktadır. İnsanlar genellikle bu durumu kabullenme ve düşünme sürecine girer. Bu süreçte bazen insanlar ilk olarak ‘biz bu şekilde bir tedaviyi kabul etmek istemiyoruz’ deseler de genellikle bebek sahibi olma istemleri ağır basmaktadır. Zaman içinde farklı bir tedavi yönteminin olamadığı fikri anlaşılır. Doğacak olan bebek her yönü ile çifte ait olacaktır.


Bizi Arayın

0548 888 0 112
+90 392 444 0 112

Bize Mesaj Gönder

c_cenksoy@hotmail.com
ufukozbas0675@gmail.com

Bizi Ziyaret Et

METE ADANIR CADDESİ NO:8 EURO IVF GİRNE KIBRIS