• c_cenksoy@hotmail.com

Hem kadın, hem de erkek üreme hücrelerinde problem olduğu zaman, bebek sahibi olmak için seçilecek yöntem embriyo donasyonudur. Embriyo donasyonu (bağışı ) , sperm ve yumurtanın bağış yapan bireylerden alınarak tüp bebek yapılması anlamındadır.Erkekte azospermi (spermin hiç olmaması) ve kadında da yetersiz yumurta olması embriyo donasyonu uyguladığımız çiftlerde en sık karşılaştığımız durumdur. Bu durumun ötesinde bazen sperm ve yumurta olmasına rağmen çiftler gebelik sahibi olamamaktadır. Bazen gebelik olsa bile tekrarlayan gebelik kayıpları (düşükler) olabilmektedir.

 

Embriyo Donasyonu Işlemi Tam Olarak Nasıl Yapılır?

 

Embriyo donasyonu işleminde yumurtasını bağışlayan birisinden (donör) yumurta toplama işlemi ( oosit donasyonu) ve sperm bankasından da sperm alınır. ICSI (intra stoplazmik sperm enjeksiyonu ) işlemi ile dölleme laboratuar ortamında yapılır.Yapılan işlem klasik bir tüp bebek yönteminden farklı olmamakla birlikte sperm ve yumurta bağış yapan kimselerden alınır. Embriyo/lar (döllenmiş yumurta) daha sonra transfer işlemi ile anne adayının rahmine enjekte edilir.

 

Embriyo Donasyonunun Avantajları Nelerdir?

 

Embriyo donasyonu genellikle sperm ve yumurtanın yetersiz veya sağlıksız olduğu durumlarda yapılır. Bazen ise tekrarlayan gebelik kayıpları, akraba evlilikleri veya otozomal dominant ( baskın kalıtsal geçişi olan ) genetik hastalık durumlarında uygulanabilir. En büyük avantajı erkek ve kadın üreme hücresi faktörlü kısırlık durumlarının ortadan kaldırmasıdır. Kıbrıs’ta Embriyo Donasyonunun uygulamadaki en büyük avantajı ise çiftin transfer gününden sadece bir gün önce adaya gelmesi ve transferden bir gün sonra kendi ülkesine dönebilmesidir. Tüp bebek işlemi için sadece 3 gün yeterli olacaktır.

 

Kıbrısta Embriyo Donasyou Başarı Oranları Nasıldır?

 

Merkezimizde embriyo transferi başarı oranları transfer edilen embriyo sayısına göre değişkenlik gösterse de; % 80’lerin üzerinde olmakla birlikte buna PGD (preimplantasyon genetik tanı ) eklendiği zaman başarı %90’lara ulaşmaktadır.

 

Başarıyı Artıran Faktörler

 

Kıbrıs’ta embriyo donasyonunun bu kadar başarılı hale gelmesinin başlıca nedenleri arasında iyi donör ve tescilli sperm kullanılması gelir.Transfer işleminin de bu konuda uzman bir doktor tarafından yapılması şartı vardır.Donör seçimi ve her hasta için kullanılacak yumurta sayısı oldukça önemlidir. Yumurta ( oosit) donasyonunda olduğu gibi embriyo donasyonunda da genç ve sağlıklı yumurtalar kullanmamız gereklidir. Spermler ise global olarak tescilli bir sperm bankasından alınmalıdır.Bu sayede daha sağlıklı ve daha başarılı embriyolar oluşturulur. Daha sağlıklı embriyolar ise daha yüksek gebelik oranları ve azalan düşük oranları anlamına gelmektedir.


Bizi Arayın

0548 888 0 112
+90 392 444 0 112

Bize Mesaj Gönder

c_cenksoy@hotmail.com
ufukozbas0675@gmail.com

Bizi Ziyaret Et

METE ADANIR CADDESİ NO:8 EURO IVF GİRNE KIBRIS