• c_cenksoy@hotmail.com

NGS hem en geniş kapsamlı hem de en yeni kromozom tanı yöntemidir. Tüp bebek tedavilerinde PGT (preimplantasyon genetik tanı ) yöntemleri arasında yer alır. Bunun anlamı embriyo oluşturulduktan sonra , örnek hücreler alınarak transfer edilecek olan embriyonun genetik yapısını değerlendirmektir. Bu sayede embriyodaki kromozom bozuklukları anlaşılabilir. NGS ile 24 kromozom tamamen taranabilmektedir. Kendinden önce gelen genetik tanı testlerinden oldukça üstündür. Translokasyon isimli küçük DNA hasarlarını bile tespit edebilmektedir.

NGS Kimlere Uygulanmalıdır?

 

Kıbrıs’ta tüp bebek tedavisi uygulanırken bu yöntemi tercih eden tüm hastalarımıza NGS uygulabilmekteyiz. NGS taraması genellikle tekrarlayan IVF başarısızlıkları, tekrarlayan düşükler, ağır erkek faktörü( sperm kalitesi ve sayısındaki ağır sorunlar) ,akraba evlilikleri, tanımlanmamış ailesel geçişli anomali öyküsü, anne adayı yaşı ileri olan olgularda tercih edilebilir. Bu gibi durumlar olmasa bile ailenin en sağlıklı embriyoyu transfer etme talebi bile yeterli olacaktır.

 

NGS’in Dezavantajı Var Mıdır?

 

NGS yönteminde embriyonun trofoektoderm (dış katman) tabakasındaki hücrelerden biyopsi (hücre örnekleri ) alınır. Bu örnekleme sonrası hücreler genetik laboratuarına gönderilir. Bu örnekleme işlemi ICSI (dölleme) işleminden 5 gün sonra uygulanır. Örnek hücreler alındıktan sonra embriyolar numaralandırılıp dondurulmak zorundadırlar.

 

NGS maliyetinin yanında zaman gerektiren bir yöntemdir. Embriyolar dölleme yapılan siklus içinde transfer edilemezler. Sağlıklı olan embriyoların hangileri olduğu yaklaşık 13-21 gün içinde bize ulaşır.

 

NGS Sonuçları Bize Ulaştığı Zaman Ne Yapılır?

 

NGS işleminde sonuçların gelmesinin ardından anne adayının rahim duvarı transfer için tekrardan hazırlanır. Sağlıklı olan embriyo/lar çözülerek rahim içine transfer edilirler.


Bizi Arayın

0548 888 0 112
+90 392 444 0 112

Bize Mesaj Gönder

c_cenksoy@hotmail.com
ufukozbas0675@gmail.com

Bizi Ziyaret Et

METE ADANIR CADDESİ NO:8 EURO IVF GİRNE KIBRIS