• c_cenksoy@hotmail.com

İlk Değerlendirme

Gebelik istemi olan ve düzenli korunmasız ilişkiye rağmen bir yıldır gebelik elde edememiş bir çifte kısırlık ( infertilite ) tanısı konur.  Bu süre anne adayının yaşı 35 ‘ in üzerinde ise 6 ayla sınırlıdır.  Öncelikle 3 tane testin yapılması önerilir.  Bunlar;  sperm tahlili, histerosalpingografi ( rahim filmi)   ve anne adayının hormonal testleridir.  Erkek faktör kısırlık yani sperm testinde sorun olması tedavi planını değiştirir. Spermin hiç olmaması (azospermi) ve testis biyopsisinde fonksiyonel spermin bulunamaması durumunda sperm donasyonu (bağışı)  yapılabilir.  Anne adayının hormon düzeyleri tek tek değerlendirilir ve AMH sonucu ile yumurtalık rezervi değerlendirilir. Tiroid hormonları ve süt hormonunda bozukluk varsa tedavi edilir.  HSG (histerosalpingografi)  yani rahim filmi çok değerli bir testtir. Bu basit görüntüleme yöntemi ile rahim içi yapışıklıklar,  rahmin yapısal anomalileri, tüplerdeki yapışıklıklar veya hidrosalpinks  ( tüplerin içinde sıvı birikmesi)   kolaylıkla anlaşılır. 

 

Anne adayının adetleri düzenli ise ve tüm testler normal ise açıklanamayan kısırlık tanısı konur.  Sperm hareketliliğindeki hafif bozukluklar sigaranın bırakılması ve antioksidan takviyeler ile birkaç ay içinde tedavi edilebilir.   Spermde önemli bozukluklar doğrudan tüp bebek yapılmasını gerektirir.   Tüplerde iki taraflı belirgin şekilde tıkanıklık var ise tüp bebek tedavisi gereklidir.  Rahimdeki yapışıklıklar ise histeroskopi ile açılabilir.  Yine rahim içindeki miyom ya da polip gibi patolojik durumlar da histeroskopi ile opere edilir.   

 

Yumurtalık rezervinde belirgin azalma olan anne adaylarında da beklenmeden tüp bebek tedavisine başlanması önerilir.  Her geçen ay yumurtaların azaldığı unutulmamalıdır.  Tamamen tükenmiş yumurta rezervi veya menopoz durumunda yumurta donasyonu doğru seçenektir.  Anne adayına bu kısırlık test ve tedavilerinin yanında ayrıca gebelik öncesi testleri yapılmalıdır. Gebelikte problem yaratacak sistemik hastalıklar da kontrol altına alınmalıdır.   Tedaviye başlamadan eksik vitaminler varsa takviye edilmeli ve folik asitle b12 vitamini başlanmaladır.  Tüp bebek tedavisinde her çift ayrı ayrı değerlendirilir. Tedavi bireyselleştirilmelidir.    

Bizi Arayın

0548 888 0 112
+90 392 444 0 112

Bize Mesaj Gönder

c_cenksoy@hotmail.com
ufukozbas0675@gmail.com

Bizi Ziyaret Et

METE ADANIR CADDESİ NO:8 EURO IVF GİRNE KIBRIS