• c_cenksoy@hotmail.com

Tüp Bebek İlaçları

İlk tüp bebek tedavisinden günümüze kadar ilaç teknolojilerinde önemli ilerlemeler oldu.  Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların bir amacı en fazla miktar ve kalitede yumurta toplanmasını sağlamaktır. Ayrıca embriyo transferi sonrası düşük oranlarını azaltır ve anneyi yüksek doz östrojenin yan etkilerinden korurlar.Tüp bebek tedavisi süresince kullanılan ilaçlar oldukça çeşitlidir. Uygulama sırasında kafa karışıklığı olabileceğinden ilaç anlatan kişiyi dikkatlice dinlemek gerekir. İlaç tedavi şeması anne ve baba adayına yazılı verilmelidir. Eğer mümkün ise ilaç uygulamalarının tümü tüp bebek merkezinde yapılmalıdır.  

 

1. Folik asit ve B12 Vitamini  

Bu iki vitaminin gebelik öncesinde takviye edilmesi,  bebekte sinir sistemi anomalilerini azaltır. Her ikisi de hücre bölünmesi ve çoğalmasında hayati önem taşır. 

 

2. Klomifen ve  Letrazole 

Üremeye yardımcı teknolojilerde kullanılan en basit tedavi seçeneğidir.  Bu iki ilaç insan beyninden doğal FSH (folikül uyarıcı hormon ) salgılanmasını artırır.  Bu ilaçlar ağız yoluyla alınır. 

 

3. HMG (Human Menopozal Gonadotropinler)  

HMG ‘ler menapozal idrardan elde edilen aynı miktarda saflaştırılmış FSH ve LH hormonu içerir. Amaçları yumurtalıkları uyararak daha fazla sayıda yumurta gelişimini sağlamaktır. Bu ilaç grubu cilt altından (göbek çevresinden) uygulanır. 

 

4. Üriner FSH  

Üriner FSH da yine menapozal idrardan saflaştırılarak elde edilen sadece FSH hormonudur. LH içermez. Amaçları ve kullanım şekli HMG ile aynıdır.   

 

5. Rekombinant FSH  

Laboratuar ortamında genetik mühendislik sayesinde üretilen saf FSH tır. Kullanım amaçları HMG ve üriner FSH ile aynıdır. Avantajı ise saf olması ve doz kalibrasyonunun insandan edilen preparatlara göre çok daha hassas olmasıdır.  Kullanım şekli yine cilt altı enjeksiyondur.  

 

6. GnRH Agonistleri  

Gonadotropin Salgılatıcı Hormon beynin yüksek merkezlerinden salgılanarak tüm yumurtlama ve gebelik mekanizmalarını düzenleyen etkendir. GnRH agonistleri FSH ve LH salgılanmasını baskılayarak tüp bebek tedavisi sırasında foliküllerin senkron şekilde büyütülmesini sağlar. Ayrıca yumurta olgunlaştırmasında (çatlatma) da kullanılırlar. Özellikle OHSS riski yüksek olan hastalarda uygun seçenektirler. Burun spreyi veya cilt altı enjeksiyon formunda bulunurlar.  

 

7. GnRH Antagonistleri 

Antagonistler tüp bebek tedavisinde yumurtaların kendiliğinden çatlamasını engellemek için kullanılırlar. Foliküller  (yumurta içeren sıvı kesecikleri) 14 mm çapa ulaştıktan sonra veya tedavinin 6. gününde başlanabilirler. Uygulama şekli cilt altı enjeksiyondur.  

 

8. Progesteron  

Endometrium (rahim duvarı) un olgulaştırması ve embriyonun rahim duvarına tutunmasını sağlar. Gebeliğin devamı için progesteron gereklidir. Yanlış zamanda kullanılması tüp bebekte başarısızlık anlamına gelebilir, bu sebeple dikkatli olunmalıdır. Progesteron ağız yoluya, kas içi,  vajinal veya cilt altından uygulanabilir.  

 

9 hCG ( Human Koryonik Gonadotropin) 

HCG gebelik hormonu olmasına karşın tüp bebek tedavilerinde yumurtaların olgunlaştırılması amacıyla kullanılır. Bu görev insanın doğal yumurtlama döngüsünde LH hormonun ait olsa da tedavi sırasında LH’nın kullanımı pratik değildir.  Uygulama şekli cilt altı enjeksiyondur.   

 

10. Kan sulandırıcılar 

Tüp bebek tedavisi sırasında oluşan yüksek düzey östrojen annenin damar içi pıhtılaşmasını artırabileceğinden kan sulandırıcı tedavi rutin olarak kullanılır. Bunlar aspirin veya cilt altı uygulanan enjeksiyonlar olabilir.  

 

11. Intralipid© ve  bağışıklık baskılayıcılar 

Tekrarlayan tüp bebek transfer başarısızlıklarında başarıyı artırdıklarına inanılan ilaçlardır. İntralipid damar yoluyla verilen bir beslenme ürünüdür. Takrolimus veya metilprednizolon ise ağız yoluyla alınan bağışıklık baskılayıcılardır.  

 

12. Antibiyotikler  

Anne ve baba adaylarına tüp bebek tedavisinin başında bakterilerin gebeliğin oluşumunu engelleyebileceği düşünülerek verilebilir.  

Bizi Arayın

0548 888 0 112
+90 392 444 0 112

Bize Mesaj Gönder

c_cenksoy@hotmail.com
ufukozbas0675@gmail.com

Bizi Ziyaret Et

METE ADANIR CADDESİ NO:8 EURO IVF GİRNE KIBRIS