• c_cenksoy@hotmail.com

Yumurtalıkların Uyarılması (Ovulasyon İndüksiyonu )

Tüp bebek tedavisinde başarı toplanan yumurta sayısı ile doğru orantılı olarak artar.  Bu bilgi ışığında hedef;  kaliteyi düşürmeden en fazla sayıda yumurta toplamaktır. Tüp bebek tedavisi yumurtalıkların uyarılması ile başlar. Bu aşamada FSH (folikül uyarıcı hormon) içeren ilaçlar göbek çevresinden enjeksiyon şeklinde uygulanır. Bu enjeksiyonlar insulin iğnesi gibi oldukça ince iğneler ile uygulanır,  ağrılı bir tedavi değildir.  

 

Bazı ilaçlar aynı zamanda FSH ile birlikte LH (luteinize edici hormon) da içerir. Gerekli durumlarda LH içeren ilaçlar da tedaviye eklenir. Dışarıdan uygulanan FSH hormonuna destek olarak vücudun kendisinin de FSH üretimini artıracak olan haplar da tedavide kullanılabilir.  

 

Bu tedavi adetin 2. veya 3. günü başlanır. Yumurtalık içindeki folikül adı verilen sıvı keseciklerinin büyütülmesi amaçlanır. Foliküller yumurta içeren yapılardır. Yumurtalar bu hormon desteğinde gelişir. Genellikle ilaçların başlanmasından 4-6 gün sonra ilk muayene için anne adayı ultrason kontrolüne çağırılır. İstenilen cevap alınamaz ise ilaç dozları artırılır. Bundan sonraki kontroller genellikle 1-2 gün aralıklar ile yapılır. Bu kontrollerin amacı yumurtalıkların ilaçlara verdiği tepkiyi ölçmektir.

 

Bu sayede yumurtaların olgulaşmasını sağlayacak ilaçların en uygun zamanda uygulanması mümkün olur.  Hedef folikül çaplarının birbirlerine senkron şekilde ortalama 17-19 mm çapa ulaştırılmasıdır. Bir sonraki aşama ise yumurta çatlatma iğnelerinin (yumurta olgulaştırıcılar)  uygulanmasıdır.  

Bizi Arayın

0548 888 0 112
+90 392 444 0 112

Bize Mesaj Gönder

c_cenksoy@hotmail.com
ufukozbas0675@gmail.com

Bizi Ziyaret Et

METE ADANIR CADDESİ NO:8 EURO IVF GİRNE KIBRIS